Paylaş | 23 Ekim 2018

“Aliya İzzetbegoviç’in Düşünce ve Pratiğinde Hukuk, Merkezi Bir Yer İşgal Eder”

Bağımsız Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç, vefatının 15. yıl dönümünde törenlerle anıldı. Saraybosna Üniversitesinde düzenlenen anma konferansında konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, “Aliya'yı kalıcı kılan onun her şeyden evvel bir düşünür olmasıdır” dedi.

Bağımsız Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç vefatının 15. yıl dönümünde törenlerle anıldı.

Anma etkinlikleri kapsamında ilk olarak Saraybosna'daki Kovaçi Şehitliği'nde İzzetbegoviç’in mezarında tören düzenlendi. Törene İzzetbegoviç’in yakınları ve Bosna Hersekli devlet yetkililerinin yanı sıra Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ile Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç da katıldı.

“Aliya'yı Kalıcı Kılan; Onun Her Şeyden Evvel Bir Düşünür Olmasıdır”
Saraybosna’da, anma etkinlikleri çerçevesinde, Saraybosna ve Ankara Yıldırım Beyazıt üniversitelerinin iş birliğinde “Aliya İzzetbegoviç ile Onun Hukuk ve Devlet Anlayışı” konulu bir konferans düzenlendi. Konferansta “Aliya İzzetbegoviç’in Düşüncesinde Üç Kavram: Adalet, Hukuk ve Hürriyet” başlıklı ana sunum yapan Başkan Arslan, Aliya İzzetbegoviç adının çok boyutlu bir insanı çağrıştırdığını belirterek, “Kararlı bir mücadele adamı, cesur bir komutan, adil ve bilge bir devlet başkanı” dedi.

“Aliya’nın Düşünce ve Pratiği; Dünyanın Uzun Süredir Yaşadığı Akıl Tutulmasından Çıkışın Yolunu Göstermektedir”
Başkan Arslan, Aliya’nın siyasi düşünce ve pratiğinde hukukun merkezi bir yer işgal ettiğini belirterek şöyle devam etti: “Ona göre hukuk, bir yandan gaye güdücüdür, sosyaldir, siyasidir; objektiftir ve tamamen dünyaya dönüktür; öbür taraftan ise normatiftir, ahlakidir. Başka bir ifadeyle hukuk, hem siyasi hem de ahlaki yönü olan iki kutuplu bir birliktir.”

Aliya’ya göre hukukun en önemli işlevinin, temel hak ve özgürlükleri korumak için iktidarı sınırlandırmak olduğunu vurgulayan Başkan Arslan, “Onun ifadesiyle, iktidarın herhangi bir sınırlamasının başladığı zamanda ve yerde hukuk başlar” şeklinde konuştu.

Aliya İzzetbegoviç’in düşünce ve pratiğinin sadece Avrupa’nın değil tüm dünyanın uzun süredir yaşadığı akıl tutulmasından çıkışın yolunu göstermekte olduğunu belirten Başkan Arslan sözlerine şöyle devam etti: “Bu akıl tutulması toplumsal siyasal ve hukuksal alanda ‘öteki’ni dışlayan tek boyutlu bir anlayışın hâkim olması olarak ortaya çıkmıştır. Bu akıl tutulmasının tüm siyasal kurumlara dahası yargıya da sirayet etmiş olması durumun vahametini göstermektedir.

İzzetbegoviç’in düşünceleri ve örnek teşkil eden hayatıyla günümüz toplumlarının yaşadığı ‘akıl tutulması’ndan çıkışın reçetesini de sunduğunu belirten Başkan Arslan, “Bize düşen ise sadece seçme kabiliyetimizi kullanmaktır” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.

Başkan Arslan’ın “Aliya İzzetbegoviç’in Düşüncesinde Üç Kavram: Adalet, Hukuk ve Hürriyet” konulu konferansta yaptığı konuşmanın metnine ulaşmak için tıklayınız.