Paylaş | 30 Ekim 2017

Anayasa Mahkemesi Başkanı ve Beraberindeki Heyetin Arnavutluk Anayasa Mahkemesinin 25. Yıldönümü Nedeniyle Düzenlenen Uluslararası Konferansa Katılımları

Arnavutluk Anayasa Mahkemesinin 25. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Anayasa Hukukunun Avrupa’ya Uygun Hale Getirilmesi ve Avrupa Hukukunun Anayasaya Uygun Hale Getirilmesi- Geleceğe Yönelik Sorunlar” konulu uluslararası konferans, 20/10/2017 tarihinde, Arnavutluk Cumhuriyetinin Tiran şehrinde birçok Avrupa ülkesinin Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyeleri ile Venedik Komisyonu gibi bazı uluslararası kuruluşların temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

Konferansa Türkiye’yi temsilen Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Nuri Necipoğlu ve Anayasa Mahkemesi Raportörü Nahit Gezgin katılmışlardır.

Zühtü Arslan, söz konusu konferansta oturum başkanlığı da yapmıştır. Arslan, oturum başkanı olarak yaptığı konuşmada, Türkiye’de bireysel başvurunun kabulüyle birlikte Anayasa Hukukunun “Avrupalaşması” sürecinin ivme kazandığını, ancak 15 Temmuz darbe teşebbüsünün bu süreci paralize ettiğini, darbe teşebbüsünün, Avrupa Konseyi’nin demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi temel değerlerine saldırı niteliğinde olduğunu belirtmiştir. Arslan ayrıca, son dönemde Avrupa’nın birçok ülkesinde görülen yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobia gibi “ötekini” dışlayıcı tutum ve davranışların Avrupa Konseyi’nin temel değerlerine yönelik çok ciddi tehdit teşkil ettiğini vurgulamıştır.

Anayasa Mahkemesi Heyeti, konferans ve etkinlikler boyunca birçok ülkenin heyetiyle görüşmeler yaparak bilgi alışverişinde bulunmuşlardır.