Paylaş | 19 Temmuz 2017

Anayasa Mahkemesi Başkanı ve Beraberindeki Heyetin Avrupa Anayasa Mahkemeleri Konferansının Gürcistan’da Düzenlenen XVII. Kongresine Katılımları

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Zühtü ARSLAN, Anayasa Mahkemesi Üyesi Sayın Muammer TOPAL ve Raportör Hâkim Sayın Yücel ARSLAN ile birlikte 28 Haziran- 1 Temmuz 2017 tarihlerinde Gürcistan’ın Batum şehrinde düzenlenen Avrupa Anayasa Mahkemeleri Konferansının XVII. Kongresi ile Konferansın Başkanlar Toplantısına katılmışlardır.

Söz konusu Kongreye, 41 Üye ülkeden Anayasa Mahkemelerinin Başkanları ve/veya heyetleri ile Venedik Komisyonu, Afrika Anayasa Yargısı Birliği, Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliğinin de bulunduğu uluslararası kuruluşların Başkanları ve/veya temsilcileri iştirak etmişlerdir.

Kongrede olağanüstü dönemlerde anayasa mahkemelerinin rolüne ilişkin bir konuşma yapan Anayasa Mahkemesi Başkanı ARSLAN, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından 20 Haziran 2017 tarihinde verilen ve olağanüstü hâl kapsamındaki tutukluluk nedeniyle yapılan bireysel başvurularda gözetilmesi gereken anayasal ilkelerin belirlendiği karara ilişkin olarak da açıklamalarda bulunmuştur.

Konuşmanın orijinal metni için tıklayınız.

Konuşmanın Türkçe çevirisi için tıklayınız.