Paylaş | 21 Eylül 2017

Anayasa Mahkemesi Başkanı ve Beraberindeki Heyetin Dünya Anayasa Yargısı Konferansı’nın Litvanya’da Düzenlenen 4. Kongresi’ne Katılımları

Dünya Anayasa Yargısı Konferansı’nın 4. Kongresi 11-14 Eylül 2017 tarihleri arasında Litvanya’nın Vilnius şehrinde 90’a yakın ülkenin katılımıyla gerçekleşmiştir. Ana teması “hukuk devleti” olan Kongrede hukuk devleti ilkesinin farklı konseptleri, hukuk devleti ilkesinin önündeki yeni sorunlar, hukuk ve birey, hukuk ve devlet konuları tartışılmıştır. Kongrede ayrıca, Dünya Anayasa Yargısı Konferansı Büro toplantısı ve Genel Kurulu yapılmıştır. Kongreye Türkiye’yi temsilen Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Zühtü ARSLAN, Anayasa Mahkemesi üyesi Sayın Celal Mümtaz AKINCI ve Raportör Sayın Mücahit AYDIN katılmışlardır.

Genel Kurul’da kabul edilen tüzük değişikliği ile büro dönem üyeliğine her kıtadan bir temsilci seçilmesine ve Türkiye gibi iki kıtanın anayasa yargısı kuruluşlarına üye olan ülkelerin, iki temsilcinin seçiminde de oy kullanmasına karar verilmiştir. Dünya Anayasa Yargısı Konferansı Dönem Başkanlığı’na Cezayir seçilmiştir.

Türk Anayasa Mahkemesi heyeti, Kongre boyunca Afrika, Asya, Avrupa ve Balkanlar’dan birçok ülkenin heyetiyle görüşmelerde bulunarak bilgi alışverişinde bulunmuşlardır.

Kongre sonrası kabul edilen Vilnius Deklarasyonu’nda hukuk devleti ilkesi ve mahkemelerin bağımsızlığı vurgulanmış, hukuk devletini zedeleyen her türlü anayasa dışı girişim kınanmıştır.