Paylaş | 12 Nisan 2018

Anayasa Mahkemesi Heyeti, Tayland Anayasa Mahkemesinin 20. Kuruluş Yıldönümü Etkinliklerine Katıldı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ve beraberindeki heyet, Tayland Anayasa Mahkemesinin 20. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen uluslararası konferansa katıldı. Başkan Arslan konferansta bir sunum yaptı.

Bangkok’ta, 6-11 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen, “Anayasa Mahkemeleri: Hukukun Üstünlüğünün Koruyucusu” konulu uluslararası konferansta Türkiye’yi, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Üye Serruh Kaleli ve Raportör Aydın Şimşek temsil etti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, konferansta, “Hukukun Üstünlüğü ve İnsan Haklarının Koruyucusu Olarak Türk Anayasa Mahkemesi” başlıklı bir sunum yaptı.

Başkan Arslan sunumunda hukuk devleti ve insan haklarının birbirinden ayrılmaz bir bütün oluşturduğunu belirterek, bu ilkelerin korunmasında anayasa mahkemelerinin rolüne vurgu yaptı. İnsan haklarının korunmasında etkili bir yol olarak bireysel başvuruya dikkat çeken Başkan Arslan, Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi kararları ışığında, bireysel başvuru kararlarının uygulanmasının hukuk devleti ve insan hakları açısından önemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası bireysel başvurular hakkında istatistikler paylaşan Başkan Arslan, bu verilerin olağanüstü hâl döneminde dahi bireysel başvuru yolunun sağlıklı işlediğini gösterdiğinin altını çizdi.

Anayasa Mahkemesi heyeti, konferans ve etkinlikler boyunca Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliğinin (AAMB) üyeleri olan başta Tayland Anayasa Mahkemesi olmak üzere, Endonezya ve Kore Anayasa Mahkemesi heyetleriyle görüşmeler yaparak bilgi alışverişinde bulundu.