Paylaş | 09 Kasım 2017

Anayasa Mahkemesi Heyetinin Asya Anayasa Mahkemeleri Birliği Araştırma ve Geliştirme Sekretaryası 1. Uluslararası Sempozyumu’na Katılımı

Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği Araştırma ve Geliştirme Sekretaryası sıfatıyla Kore Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi tarafından düzenlenen “Asya’da Anayasacılık : Geçmişi, Bugünü ve Geleceği” konulu 1. Uluslarası Açılış Sempozyumu, Birlik Üyeleri ve Venedik Komisyonu temsilcilerinin katılımıyla 30 Ekim - 3 Kasım 2017 tarihleri arasında Seul, Kore’de gerçekleştirilmiştir.

Sempozyuma Mahkememizi temsilen Anayasa Mahkemesi üyesi Sayın Hasan Tahsin Gökcan ve Raportör Sayın Mücahit Aydın katılmışlardır. Sayın Gökcan sempozyumda “Türkiye’de Anayasacılık Süreci” başlıklı bir sunum yaparak katılımcıları Türk anayasa tarihi ve Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru sistemi hakkında bilgilendirmiştir.

Anayasa Mahkemesi Heyeti, Birlik Üyeleriyle görüşmeler gerçekleştirmiş ve bilgi alışverişinde bulunmuştur. Mahkememiz Heyeti ayrıca Seul’de düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna katılmış ve Türkiye Cumhuriyeti Seul Büyükelçiliğini ziyaret etmiştir.