Paylaş | 14 Eylül 2018

Anayasa Mahkemesi Heyetinin Bosna Hersek Temasları

Makedonya’daki temaslarını tamamlayan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ve beraberindeki heyet Bosna Hersek’e geçti.

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinin daveti üzerine bu ülkeyi ziyaret eden Anayasa Mahkemesi heyetinde Başkan Zühtü Arslan’ın yanı sıra Üyeler Recep Kömürcü,  Hasan Tahsin Gökcan ile Raportör Şermin Birtane bulunuyor.

Başkan Arslan ve beraberindeki heyet ilk olarak Saraybosna’da, Bosna Hersek Anayasa Mahkemesini ziyaret etti. Anayasa Mahkemesi heyeti, Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi Başkanı Zlatko M. Knežević ve mahkeme üyeleriyle “Anayasa Mahkemesi Kararlarının Uygulanması ve Uygulamadaki Sorunlar” konusunda görüşmelerde bulundu. Görüşmenin ardından heyet, Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığındaki görüşmenin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Başkan Arslan, Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinin daveti üzerine Saraybosna'ya geldiklerini belirterek, ikili iş birliği anlaşması çerçevesinde görüşmeler yaptıklarını aktardı.

Boşnak lider İzetbegovic ile de son derece verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Arslan, görüşmelerin iki ülke mahkemeleri arasındaki iş birliğinin gelişmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı İzetbegovic de Türkiye ile Bosna Hersek arasında her düzeyde mevcut iyi ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini belirterek, Anayasa Mahkemesi heyetinin ülkelerini ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi Başkanı Zlatko Knezevic de iki ülke mahkemeleri arasındaki iş birliğinin örnek teşkil ettiğini kaydetti.