Paylaş | 11 Ekim 2018

Anayasa Mahkemesi Heyetinin Hırvatistan Temasları

Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Ortak Projesi kapsamında Macaristan’daki temaslarını tamamlayan Anayasa Mahkemesi heyeti Hırvatistan’a gitti.

Başkanvekili Burhan Üstün başkanlığındaki Anayasa Mahkemesi heyetinde Üyeler Serdar Özgüldür, Recep Kömürcü, Hicabi Dursun, Celal Mümtaz Akıncı, Muammer Topal, Hasan Tahsin Gökcan, Rıdvan Güleç, Recai Akyel ve Yusuf Şevki Hakyemez ile diğer yetkililer bulunuyor.

Anayasa Mahkemesi heyeti Zagreb’de Hırvatistan Anayasa Mahkemesini ziyaret etti. Başkanvekili Burhan Üstün yaptığı konuşmada, Hırvatistan Anayasa Mahkemesini ziyaret etmekten duydukları memnuniyeti ifade etti. Türkiye Anayasa Mahkemesinin Avrupa’nın köklü mahkemelerinden biri olduğunu belirten Başkanvekili Üstün, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Türk Anayasa Mahkemesini bireysel başvuru konusunda da etkili bir yol olarak kabul ettiğini kaydetti.

Hırvatistan Anayasa Mahkemesi Başkanı Miroslav Separovic de yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi heyetini ülkelerinde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek gerçekleştirilecek toplantıların Hırvatistan-Türkiye ilişkilerinin daha da gelişmesine katkı sağlayacağına inandığını vurguladı.

Konuşmaların ardından iki ülke mahkeme heyetlerinin katılımıyla toplantıya geçildi. Toplantıda Türk ve Hırvat Anayasa Mahkemelerinin yapısı, çalışma usulleri ile bireysel başvurunun uygulanması konuları ele alındı.