Paylaş | 01 Ekim 2018

Anayasa Mahkemesi Heyetinin Macaristan Temasları

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ve beraberindeki heyet Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Ortak Projesi kapsamında Macaristan'a gitti.

Anayasa Mahkemesi heyetinde, Başkan Zühtü Arslan'ın yanı sıra Başkanvekili Burhan Üstün, Üyeler Serdar Özgüldür, Recep Kömürcü, Hicabi Dursun, Celal Mümtaz Akıncı, Muammer Topal, Hasan Tahsin Gökcan, Rıdvan Güleç, Recai Akyel ve Yusuf Şevki Hakyemez ile diğer yetkililer bulunuyor.

Başkan Arslan ve beraberindeki heyet Budapeşte'de Macaristan Anayasa Mahkemesini ziyaret etti.  Burada Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ile Macaristan Anayasa Mahkemesi Başkanı Tamak Sulyok bir süre baş başa görüştü. Ardından iki ülke Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyelerinin de katılımıyla heyetler arası toplantı gerçekleştirildi.

Türkiye ile Macaristan arasındaki dostane ilişkilerin Mahkemeler açısından da devam etmesinden duyulan memnuniyetin her iki ülke temsilcilerince de ifade edildiği toplantıda, iki ülke Anayasa Mahkemelerinin yapısı, çalışma usulleri, bireysel başvuru kabul edilebilirlik kriterleri ile iş yükü ve temel kararları ele alındı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, ziyaretin, Türkiye ile Macaristan arasında devam eden iyi ilişkilere katkıda bulunmasını temenni ettiklerini belirterek, Mahkemeler arası ilişkilerin daha da geliştirilmesini arzuladıklarını kaydetti. Başkan Arslan, Macaristan Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyelerini Türkiye'ye davet etti.

Macaristan Anayasa Mahkemesi Başkanı Sulyok ise dostane ilişkilerin mahkemeler açısından da devam etmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, bu tür toplantılarla mesleki fikir alışverişinde bulunma şansını yakaladıklarını belirtti.

Macaristan Anayasa Mahkemesinde bireysel başvuru konusuna 2017’den itibaren bakmaya başladıklarını belirten Başkan Sulyok, yıllık ortalama 2 bin civarında başvuru olduğunu ve bunların üçte ikisine şekilsel yönden gerekli şartları sağlayamamış olması sebebiyle işlem yapamadıklarını ifade etti. Sulyok'un, 2012 yılından bu yana Mahkeme'ye norm denetimi dahil yaklaşık 6 bin başvuru yapıldığını kaydetmesi üzerine Başkan Arslan Türkiye’de 2012’den bu yana sadece bireysel başvuru sayısının 200 binden fazla olduğuna dikkat çekti.

Anayasa Mahkemesi heyetinin Macaristan ziyareti, ikinci gününde Macaristan Anayasa Mahkemesinde gerçekleştirilen “Anayasa Mahkemesi kararlarının infazı ve diğer kurumlarla ilişkiler” konulu toplantı ile devam etti.

Toplantıların ardından Başkan Arslan ve beraberindeki heyet Galiçya Şehitliği ve Gül Baba Türbesi’ni ziyaret etti.