Paylaş | 13 Eylül 2018

Anayasa Mahkemesi Heyetinin Makedonya Temasları

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ve beraberindeki heyet Makedonya’ya gitti.

Makedonya Anayasa Mahkemesinin daveti üzerine bu ülkeyi ziyaret eden Anayasa Mahkemesi Heyetinde Başkan Zühtü Arslan’ın yanı sıra Üyeler Recep Kömürcü,  Hasan Tahsin Gökcan ve Raportör Şermin Birtane bulunuyor.

Başkan Zühtü Arslan ve beraberindeki heyet, Makedonya’daki temasları çerçevesinde Başkent Üsküp’te Uluslararası Balkan Üniversitesini ziyaret etti.

Üniversitede öğretim görevlileri ve öğrencilerle bir araya gelen Başkan Arslan gazetecilerin sorularını cevapladı. Makedonya Anayasa Mahkemesinin daveti üzerine Üsküp’te bulunduklarını belirten Başkan Arslan çok verimli toplantılar gerçekleştirdiklerini söyledi. İki ülke anayasa mahkemeleri arasındaki tecrübe ve bilgi paylaşımına değinen Başkan Arslan, ziyaretin köklü ilişkileri daha da geliştireceğini kaydetti.

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara da Başkan Arslan’ın ilk konferansını Uluslararası Balkan Üniversitesinde verecek olmasından onur duyduklarını ifade etti. İki ülke kurumları arasındaki üst düzey ilişkilere değinen Makedonya Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat da dost ve kardeş ülke Türkiye’nin Anayasa Mahkemesi üyelerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Başkan Arslan, üniversitede "Türkiye’de Anayasa Yargısının Dünü, Bugünü ve Yarını" konulu bir konuşma yaptı. Konuşmasında Anayasa Mahkemesi ve çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Arslan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsüne değinerek Türk halkının kahramanca bu saldırıya karşı koyduğunu ve demokrasiye sahip çıktığını anlattı. Anayasa Mahkemesinin darbe teşebbüsü karşısındaki tavrını açıkça ortaya koyduğunu belirten Başkan Arslan, Türk Milletiyle birlikte her türlü demokrasi karşıtı girişime karşı durduklarını hatırlattı.

Başkan Arslan, temasları kapsamında Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov ve Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Nikola İvanovski ile bir araya geldi.