Paylaş | 11 Mayıs 2018

Anayasa Mahkemesi ile Venezuela Yüksek Adalet Mahkemesi Arasında İş Birliği Anlaşması

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi ile Venezuela Yüksek Adalet Mahkemesi arasında ikili iş birliği mutabakat zaptı imzalandı.

Venezuela Yüksek Adalet Mahkemesi (TSJ) Başkanı Maikel Jose Moreno Perez ve beraberindeki heyet Anayasa Mahkemesi’ni ziyaret etti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Başkan Perez ve beraberindeki heyetle makamında görüştü. Görüşmede, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Engin Yıldırım ve Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Nuri Necipoğlu da hazır bulundu.

Türkiye ile Venezuela arasındaki dostane ilişkilerin yargı konusunda da artarak devam etmesinin karşılıklı teyit edildiği görüşmede, iki ülkenin yargı yapısı hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Anayasa Mahkemesinin Anlaşma İmzaladığı Ülke Sayısı Yirmi Beşe Ulaştı

Başkan Arslan görüşmede, Venezuela’nın, Şili’den sonra Türkiye’nin ikili iş birliği mutabakat zaptı imzaladığı ikinci Latin Amerika ülkesi olduğunu ifade etti. Başkan Arslan, iki ülke yüksek mahkemeleri arasındaki ilişkileri daha da güçlendirecek söz konusu anlaşma ile Anayasa Mahkemesinin anlaşma imzaladığı ülke sayısının yirmi beşe ulaştığını belirtti.

Başkan Perez ise hem görüşmelerin hem de ikili iş birliği mutabakat zaptının Türkiye ile Venezuela arasındaki ilişkileri güçlendireceğini söyledi. Mutabakat zaptı ile iki ülke dostluğunun mühürleneceğine inandığını belirten Başkan Perez, Anayasa Mahkemesinin deneyimlerinden yararlanmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Görüşmenin ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, TSJ Başkanı Perez ve beraberindekiler onuruna bir öğle yemeği verdi.

Yemeğin ardından Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi ile Venezuela Yüksek Adalet Mahkemesi arasında ikili iş birliği mutabakat zaptı imzalandı.

Söz konusu mutabakat zaptı ile her iki ülkenin anayasa yargısı alanında etkileşim, iş birliği ve tecrübe paylaşımı için bir çerçeve oluşturuldu. İki ülke anayasa mahkemeleri bu mutabakat zaptı ile ulusal mevzuatlarına uygun olarak, anayasa yargısı alanında hukuki materyallerin değişimi yanında, ortak konferans ve seminerler ile iş birliğinin geliştirilmesi ve güçlendirmesini hedefliyor.