Paylaş | 25 Nisan 2017

Anayasa Mahkemesinin 55. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesinin 55. Kuruluş Yıldönümü töreni 25 Nisan 2017 tarihinde Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Zühtü ARSLAN'ın Yüce Divan salonunda yaptığı açılış konuşması ile başlamıştır.

Mahkemenin 55. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle hazırlanan tanıtım filmi aynı törende gösterime sunulmuştur.

55. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında 25-26 Nisan 2017 tarihlerinde çok sayıda ülkenin Anayasa Mahkemesi başkanları ve üyeleri ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Birliği Adalet Divanı, Afrika İnsan ve Toplum Hakları Mahkemesi temsilcilerinin, yerli ve yabancı akademisyenlerin konuk olarak katılımlarıyla "Temel Hakların Koruyucusu Olarak Anayasa Mahkemeleri" konulu uluslararası bir sempozyum düzenlenmiştir.

27 Nisan 2017 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda Balkan Ülkeleri Anayasa Mahkemeleri Toplantısı yapılmış, bu toplantıda söz konusu Anayasa Mahkemeleri arasında iş birliğini geliştirmek amacıyla bir forum kurulması ve ileride Balkan Anayasa Mahkemeleri Birliğinin kurulmasına yönelik çalışmaların devam ettirilmesi hususunda görüş birliğine varılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın İsmail KAHRAMAN’ın teşrifleriyle Beykoz Mecidiye Kasrı’nda; yerli ve yabancı konukların, Anayasa Mahkemesi üye ve raportörlerinin katıldığı 55. Kuruluş Yıldönümü gala yemeği gerçekleştirilmiştir.

55. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri 28 Nisan 2017 tarihinde sona ermiştir.

Sayın Başkanın yaptığı konuşmanın tam metni için tıklayınız.

Tanıtım filmini izlemek için tıklayınız.