Paylaş | 02 Nisan 2018

Türkiye ve Rusya Anayasa Mahkemeleri Arasında İkili İşbirliği Mutabakat Zaptı İmzalandı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan ve beraberindeki heyet, Petersburg şehrinde Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesi Başkanı ve üyeleri ile toplantıda bir araya geldi. İki ülke anayasa mahkemeleri arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen toplantı sonrası Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi ile Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesi arasında “İkili İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu anayasa mahkemeleri arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesinin daveti üzerine 30 Mart 2018 tarihinde, Petersburg şehrinde Mahkeme Başkanı ve üyeleri ile toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya Türkiye’yi temsilen Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Üyeler Hasan Tahsin Gökcan ve Yusuf Şevki Hakyemez ile Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Çelik katıldı.

Asya Anayasa Mahkemeleri Birliği (AAMB) üyesi olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi ve Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesinin, AAMB’deki ilişkilerini daha da artırmak ve her iki ülkenin hukuk alanındaki iş birliğini geliştirmek amacına yönelik verimli geçen toplantının ardından, iki mahkeme arasında “İkili İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalandı.

Söz konusu mutabakat zaptı ile her iki ülkenin anayasa yargısı alanında etkileşim, iş birliği ve tecrübe paylaşımı için bir çerçeve oluşturuldu. İki ülke anayasa mahkemeleri bu mutabakat zaptı ile ulusal mevzuatlarına uygun olarak, anayasa yargısı alanında hukuki materyallerin değişimi yanında, ortak konferans ve seminerler ile iş birliğinin geliştirilmesi ve güçlendirmesini hedefliyor.